Murzasichle

Murzasichle to malownicza miejscowość usytuowana na terenie otuliny Tatrzańskiego Parku Narodowego, u podnóża Tatr Wysokich. Około 12 km dzieli ją od przejścia granicznego ze Słowacją, natomiast Tatry są oddalone o jedyne 8 kilometrów. Murzasichle usytuowane jest w Gminie Poronin, w jej południowo-wschodniej części, w powiecie tatrzańskim. Ta turystyczna miejscowość rozciąga się na dwóch grzbietach: Budzowym Wierchu i za Sichłą. Wysokości wahają się między 840 a 950 m n.p.m. Murzasichle to znany ośrodek letniskowy i wypoczynkowy. Występuje tutaj tradycyjne budownictwo drewniane, jak również nowoczesna baza turystyczna, obejmująca liczne apartamenty, pokoje gościnne oraz noclegi.

Murzasichle to popularny na Podhalu zbitek słów: Mur-za-sichle. Pochodzi on z języka rumuńskiego Wałochów. ”Mur” jest nazwą wsi występującej w tych rejonach. Natomiast słowo „sichle” może oznaczać podmokły las i mgłę wznoszącą się nad mokradłami lub nazwę drugiej osady znajdującej się na tych terenach. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na ten temat w naszym murzasichlańskim kościele są dwa podania:

Pierwsze podanie z kościoła w Murzasichlu mówi o góralu Łukaszu Sądelskim. Ok. 400 lat temu na tereny dzisiejszej Capówki sprowadził się on z Nowego Sącza (od jego nazwiska do dzisiaj pochodzi nazwa głównej ulicy w Murzasichlu). Wraz z czterema synami zbudował drewniany dom, w którym przestrzenie między pniami drzewa utkane były mchem. On, jak i jego synowie, słynęli w okolicy z niebywałej siły, stąd mieszkańcy okolicznych wsi nazywali ich „Sichła” od słowa „siła”. Łukasz swoich synów nazywał „Łukaszczykami”. Obecnie jest to najczęściej spotykane nazwisko w Murzasichlu. W dolnej części Murzasichla, na Stasikówce w ówczesnych czasach stało kilka domów. Przysiółek ten nawiedziła epidemia, od której nadano mu nazwę „Mur” (od słowa oznaczającego śmierć – „mór”,„pomór”). Jego mieszkańcy chcieli się połączyć z Sichłą. Najpierw wioskę nazywano Mur-Zasichłą i trwało to do drugiej wojny światowej. Później, kiedy Mur przyłączono administracyjnie do gromady Stasikówka obecnie należącej do Poronina, Sichle nadano nazwę ”Murzasichle”.

Kolejne podanie mówi o legendzie o Tatarze Murzy, od którego miałaby pochodzić nazwa Murzasichle. Zastanawiająca jest w tym przypadku nazwa Murzaischle - brzmiąca niepolsko. Jest to zapewne jednak tylko legenda.Napisz do nas